"När vi möter den andre bör vi i tankar och handlingar uttrycka vårt medkännande sinnelag, även om personen i fråga säger och gör saker som vi har svårt att acceptera."
Thich Nhãt Hanh
lördag 31 maj 2008
Medkänsla
Aningen lågt kanske
torsdag 29 maj 2008
Sista dagen
Det är en lycklig tid. Och en tankfull. Jag har min sista praktikdag imorgon och hade bedömingssamtal idag och där fanns inga tveksamheter. Imorgon får jag lunch av ett läkemedelsföretag och chokladkakatill fikat som jag bakat ikväll och dirket efter praktiken åker jag till I. Det är din och alla andra i hela min gamla klass´s dag.
onsdag 28 maj 2008
Klar!
Åhh. Jag hann klart med hemtentan nu ikväll. Klockan är visserligen 23.22 och jag ska upp 05.40. Men, alla inlämningar, allt skolarbete för denna termin är nu klart. Sååå underbart förträffligt skönt! Det ska firas - imorgon med träning - och på fredag med uppvaktning av fina fina I som tar sin sjuksköterskeexamen. Du är grym!
tisdag 27 maj 2008
Den där känslan
Det händer en massa saker nu. Runtomkring. Många avslut. Snart helt färdiga. Finito. Att vara mitt uppe i det. Spännande. Stressande. Utevcklande. Utmanande. Och kul. Men. Så ibland. Smäller det till. Panik. Utan förvarning. Trots att allt går bra nu. Men. En del saknas. Och fasansfullt uppenbart blir det ibland. Sådär bara. Som nu. Men, jag vill ju!
Respondera mera
Jo tack. Responderingen gick bra. Vi fick mycket kritiska ögon på vår uppsats. Troligen de värsta opponenterna av alla man kunde få. Så det blev några ändringar. Men det gör ju uppsatsen ännu bättre. Dessutom var det rätt roligt och sitta där och försvara och höra hur andra tänker om det vi skrivit. Det kallas utvecklande det med tror jag ;)
Promise
Jag har lovat mig själv några saker. Jag ska aldrig mer skriva en uppsats på högskolenivå samtidigt som jag läser andra kurser på heltid. Never ever. Däremot ska jag nästa gång jag skriver uppsats - för ja- det är klart det blir en magisterexamen oxå med specialistutbildning - så ska jag skriva själv. Argumenten för det? Utsätta mig själv för en utmaning i att försvara min egen uppsats, att opponera på någon annan alldeles själv, jämföra hur det är att skriva själv jämfört medatt skriva tillsammans samt att det blir min alldeles egna uppsats.
[åter till hemtentan]
måndag 26 maj 2008
Bockar av på listan
Opponering på en uppsats. Check.
Deltagit på tre andra opponeringar. Check.
Ätit lunch med I och K. Check.
Hämtat bok att använda till hemtentan på Biomedicinska. Check.
Tvättat fyra maskiner tvätt. Check.
Läst igenom vår egen uppsats och förberett inför respndering imogon. Check.
Haft corepass. Check.
Och nu skriver jag hemtenta.
Jag ser
Jag ser att du är trött, men jag kan inte gå alla stegen åt dig. Du måste gå dem själv, men jag vill gå dem med dig, jag vill gå bredvid dig.
Jag ser att din dag är tung, men jag kan inte gråta alla tårarna åt dig. Du måste gråta dem själv, men jag vill gråta dem med dig, jag vill gråta med dig.
Jag ser att du vill ge upp, jag kan inte leva livet åt dig. Du måste leva det själv, men jag vill leva det med dig, jag vill leva med dig.
"Jag ser" Björn Eidsvåg
Sista veckan
Sista veckan innnan terminsslut. Fokus på en dag i taget är ett måste för den här veckan blir tuff. Idag blir det fyra opponeringsseminarium varav jag & I är opponenter på ett av dessa. Spännande! Ha en bra start på veckan!
söndag 25 maj 2008
Djupt nånstans
Förtrolighet.
Ett av mina finaste och favoritaste ord.
(ja, jag känner till att favoritaste inte ingår i saol.)
Om träning
"Att inte använda kroppen är som att låta en bil stå och rosta. Den blir obrukbar och livstiden förkortas."
Söndag
Jag har haft sovmorgon idag och sovit tio och en halv timmar inatt. Jag vågade inte låta bli att inte ställa någon väckarklocka alls. Men, jag vaknade innan den i alla fall. Så hade jag en god marginal med.
Idag blir det opponeringsarbete och hemtentamen som ska skrivas. Roligt. Till och med.
lördag 24 maj 2008
En helt l e d i g lördag
fredag 23 maj 2008
Äntligen fredag!
Äntligen fredag! Skönt efter en tuff vecka. Idag blir jag och personalen på min bjudna på lunchpå praktikplatsen av ett läkemedelsföretag som kommer dit. Och ikväll ska jag äta gott och dricka vin med I, M och E. Det ska bli attans trevligt. Skön fredag på er!
onsdag 21 maj 2008
Tjoff, tjoff, tjoff
Livet är som små anhalter just nu. Cykla till praktiken. Ta blodprover, göra hembesök, telefonrådgiva, lära av mottagningssköterskor, distrikssköterska, diabetessköterska, distriktsläkare, och genom patienter. Cykla hem eller till träning. Leda pass eller träna på pass, middag, granska en uppsats och förbereda opponering och respondering ooh skriva motiverande hälsosamtal och examinationsuppgift för vårdcentralspraktiken. Sova. Och så likadant igen. Jag trivs. Och klagar inte. Jag hinner med att träna, men uinte så mycket mer. Hela mig själv och vänner runtomkring hinner jag inte till fullo med. Och det mår jag inte helt bra av. Men jag läser ju fortfarande ubblet upp, så det ska väl kännas. Men så är det en period. Den 30 maj kommer det att se helt annorlunda ut. Över en veckas ledighet. Ja, jag längtar enormt.
måndag 19 maj 2008
Tyngdlöst
Det har varit ett antal böcker vi använt, läst, studerat, slagit upp i, läst igen, släpat fram och tillbaka mellan skolan, mig, hos I och biomedicinska. Idag hade jag 9 av dessa böcker i väskan. Fattar ni vilken tyngd det är att cykla med 9 böcker i väskan till biomedicinska biblioteket? Men, jag kan lova - de vägde typ ingenting alls! De hade fått väga ännu mer om de velat! Nu är de återlämnade och jag behöver inte läsa i dem mer :)
En kram via bloggen
Jag har en vän som jag är skyldig att bjuda på bio. Men, jag är skyldig dig så mycket mer än så! För du är ett väldigt stort stöd för mig. Mycket mer än vad du kanske tror!
Den är godkänd och inlämnad för tryck
Det har innefattat ett hysteriskt skratt, en enorm längtan efter ledighet, fniss, tokiga felskrivningar, uppgivenhet, jävlaranamma, hunger, choklad, många koppar kaffe, bokstaveringar av ord så som komma istället för ett kommatecken, datorstrul, förtvivlan, småirritation, hopp, sömnbrist, och stress. Jobbigt kanske är ett ord som beskriver det ändå kort men bra. Men nu. I och jag går med ett leeende på läpparna.Totalt 26 sidor tillsammans med bilagor och allt. Vi är trötta, men obeskrivligt glada och nöjda. 26 sidor gokänd c-uppsats är inlämnad för tryck klockan åtta imorse. Och alla ni som gjort samma sak tidigare. Var stolta, glada och nöjda över det ni presterar. Också även i liknande sammanhang. Glöm aldrig det. Och vad ännu viktigare är. Är att vara stolt och glad över dig själv. För just den du är. Glöm för guds skull heller aldrig någonsin det!
söndag 18 maj 2008
Gott!
lördag 17 maj 2008
Grillning
Ikväll blir det grillning. Mumma ska det bli! Hittade ett så gott recept hos arla som jag tänkte prova ikväll. För vad sägs om persika, valnötter, salladsblad och fetaost i samma sallad till grillat? Urgott!
Här är receptet;
4 port
4 persikor
1 msk Arla smör-&rapsolja
2 avokado
1 färsk gul lök
1 liter blandad riven sallad
1/2 dl valnötter
1/2 dl små svarta oliver
pressad saft av 1/2 citron
salt och svartpeppar
150 g fetaost
2 1/2 dl Kelda kall sås Ginger & Rosemary
Gör så här;
Kärna ur och skär persikorna i stora klyftor. Pensla dem med smör-&rapsolja. Grilla över glöd eller stek dem några minuter på varje sida. Kärna ur och skär avokado i bitar. Skiva löken tunt. Lägg salladen på ett fat. Lägg på persikor, avokado, lök, valnötter och oliver. Pressa över citronsaft, salta och peppra. Smula över osten och servera med såsen.
Tips! Använd gärna en burk Apetina i olja med provensalska kryddor.
bild från arla.se
fredag 16 maj 2008
Att resa
Det är en tids resväg till min praktikplats. Med spårvagn och byte till buss tar det 50 minuter från dörr till dörr. Då hinner man reflektera en hel del på vägen. Och lyssna på skön musik. Och studera människor. Häromdagen stod jag vid Redbergsplatsen och fick vänta extra länge eftersom bussen var sen . Där går rätt många bussar och spårvagnar och är en plats för många byten till andra bussar och spårvagnar. Denna morgon var det några barn där som gjorde mig så lycklig. En av pojkarna hade plockat fram en fotboll och trixade med den och passade till sina vänner. På platsen där bussen skulle komma. Farligt, javisst, det kan tyckas, men busschaufförerna i stan är uppmärksamma och i just den bussfilen stannade baraden bussen jag skulle med och en till. Glädjen lyste i deras ögon. Barnen tog tillfället i akt för aktivitet, lek och träning. Något vi vuxna borde ta lite lärdom av.
Barn är fantastiska.
Istället för 50 minuters resa kollektivt har jag de senaste dagarna cyklat. Enkel väg 11 km. Fram och tillbaka dagligen 22 km. Man hinner vakna, man hinner tänka, man tränar kondition och utmanas samtidigt. En rätt bra kombination om man säger så :)
torsdag 15 maj 2008
Tid & torkan men ändå bra
Praktik, tid att träna, vänner runtomkring, snart terminsslut, sol, förmodligen trevlig kväll imorgon, redigera uppsatsen och göteborgsvarvet på lördag, grillning på lördagskvällen, och söndagen är ledig. Livet är bra, även om det är lite ont om tid och bloggen torkar lite för tillfället. I´ll be back!
onsdag 14 maj 2008
Hej bloggen!
Ja, jag har njutit idag. Av att vara fri. Underbart. SÅ bloggen får vänta till imorgon. Hoppas ni mår bra alla fina bloggläsare!
tisdag 13 maj 2008
Äntligen
Jag och finaste I är klara med vår C-uppsats. 24 sidor. Behöver jag säga att det känns fantastiskt, underbart och skönt? Knappast.
Jihooooooooooooo!
måndag 12 maj 2008
Att fånga en fjäril
att fånga en fjäril,
som vill fälla vingarna ut över världen, en fjäril som flyger mellan oss ibland
Vi kallar den lycka, den är svår att fånga, den vill slita och rycka
som vilken lycka som helst, vilken fjäril som helst
vilken kärlek som helst, hur som helst
Så kan vi sjunga tillsammans om en längtan som aldrig blir still
för alla oss som aldrig vet vad vi vill
Det finns en sång och en dröm
om en lycka så öm
för oss som alltid ska till
att fånga en fjäril
Lars Winnerbäck, Att fånga en fjäril
söndag 11 maj 2008
fredag 9 maj 2008
Torsdagsgrillning
onsdag 7 maj 2008
Som vackrast
Göteborg är nog som vackrast just nu. Grönt. Blommigt. Sprakande. Varmt. Ljummet i luften nästan ända in på kvällen. Jag var vid en av favortiplatserna ikcäll. Röda Sten, Klippan och Nya varvet. Människor cyklade, gick, sprang, åkte rollerblades, promenerade, fotade, grillade på klippor och uppe på berget, åt gott vid uteserveringar, njöt av glassar, pussades, kramades.....Själv vill jag göra allt det där plus att fånga ögonblicken, skriva låttexter, dricka vin, prata och umgås. Det kallas försommar. Och det är mer än underbart.
Recepttips
För alltför längesedan frågade någon efter ett recept med puylinser. Nu har jag hittat ett par favoriter. Så, this is for you;
Bulghursllad med puylinser
3 dl bulghur
3 dl puylinser
två nävar finhackade valnötter
två nävar babyspenat
1 äpple skuret i tärningar
1 paket fetaost
olivolja efter smak
1-2 msk vit balsamvinäger eller vitvinsvinäger
flingslat
svartpeppar
Koka bulghur. Koka linserna, häll av överflödigt vatten och blanda ner övriga ingredienser. Smaka av med olivolja, vinäger, salt och peppar. Vegetariskt som ensamrätt eller tillsammans kött, fågel eller fisk - kanske grillat?
Eh.....
...jo. Jag skriver slutfasen på c-uppsatsen. Och har praktik. Samtidigt dessa veckor. Tid, den dyrbara tiden, det enda vi har.....that´s all about prioriteringar. Så idag lägger jag in uppsatsen i endnote så att referenserna hamnar rätt, imorgon grillas det med vänner och i helgen ligger jag i gröngräset med dator och filosoferar på resultatdiskussionen med I. Och så kanske jag har en liten plan för allt annat med. Livet är härligt!!
tisdag 6 maj 2008
Tisdag
Det finns gropar på vägen. Hål. Hinder. De kan få dig att falla.
Att inte låta fallet bli för hårt mot marken är att ha styrka att ta emot med. Styrka som byggts upp under en lång tid. Bränsle för att kunna använda styrkan med. Och även besitta en bra metod och strategi. Och att inte glömma, att stykan blir större efteråt, trots en fallgrop. Om du reflekterar och funderar över vad den berodde på.
Då har du kommit en bit.
måndag 5 maj 2008
Måndag
Så. Har lyckats att återställa bloggen till sin riktiga form igen. Det belv ytterliggare några småjuseringar somär annorlunda än förut och som faktiskt blev riktigt lyckade. Jag lärde mig en del om html-koder på vägen om man säger så.... Det är ju bra.
I övrigt har jag haft vårdcentralspraktik idag. Trevligt. Mindre trevligt är det med mina lymkörtlar som är svullna, ömma och gör ont. Efter telefonsamtal ikväll så måste det bli ett läkarbesök imorgon för att få rätsida på den här infektionen. Jag är uppriktigt väldigt trött på förkylningar, halsont, hosta och trötthet. Nog nämnt om tråkigheter. Nu lämnar vi det ämnet.
Jag har de senaste dagarna funderat rätt mycket. Jag är väldigt glad och nöjd med att jag snart är klar med min utbildning. Men, samtidigt känner jag att det faktiskt är tråkigt att inte få plugga som en tok för att pränta in biomedicin, psykologi och andra ämnen längre. Jag kommer sakna att få läsa om allt spännande i kroppen. Och jag har egentligen en väldigt stor lust att lära mig ännu mer. Men så samtidigt är det enormt skönt att inte behöva plugga, slippa press när man kommer hem och faktiskt vara färdig när man går från jobbet. Och roligt och spännande att få använda sina kunskaper, lära i verkligheten och utvecklas i min yrkesroll. Och så vet jag, att jag kan fördjupa mig, specialisera mig, om jag vill. För jag tror inte att det kommer dröja särsklit länge innan jag återvänder för en specialistutbildning inom något intressant ämne...
Oaccepterat
Svullna körtlar. Deadline om en vecka. En vilja av stål. Sol ute. Sommarlängtan. Funderingar. Mål och mening. Ont om tid. Hopp. Tro. Förtvivlan. Och ibland en känsla av att behöva trycka på paus under ett dygn. Men, det är inte tillåtet i den värld vi lever i. Och långt ifrån accepterat.
Sent
Att åka spårvagn genom ett vårigt Göteborg sent en söndagskväll.
Härligt. Underbart. Och en frihetskänsla.
men samtidigt
Skrämmande. Nattsvart. Och ensamt.
söndag 4 maj 2008
Sent söndagscitat
"Mycket få människor lever i dag de flesta gör förberedelser för att leva imorgon."
Jonathan Swift
Arg arg som ett bi....
Jag fick för mig tidigt imorse att testa att redigera bloggen och använda en trekolumnsmall. Det belv inte alls som jag hade tänkt mig och bestämde att ändra tillbaka. Blogger-funktionen hade erbjudit mig en uppdatering av redigeringsverktygen i bloggen vilket jag hade godkänt. Dock trodde jag ju inte att det skulle påverka hela utseendet på grundmallarna. Jag brukar redigera mallarnas html-koder för att få det som jag vill, men nu blir det inte alls som det tidigare sett ut fast att jag gör precis likadant. Arg är vad jag är. Alltihop stör mitt estetiska öga. Jag vågar itne ens titta på hur det ser ut efter att jag lagt in detta inlägget. Så. Jag återkommer senare när jag har lust att ta tag i saken igen. Suck!
Ombearbetning
Jag redigerar layouten i bloggen. Ha överseende med det katastrofala estetiska utseendet ett tag kära läsare!!
lördag 3 maj 2008
Igår och idag
Jag började min vårdcentralspraktik igår. Och möttes av trevliga och mysiga människor, öppenhet och handlingskraft och jag ser fram emot fyra veckor där. Efter praktiken var jag en snabb sväng på stan, hittade ett par förträffligt snygga jeans som jag inte köpte, cyklade en liten fotorunda, hem och lagade middag och iväg sen på kvällen. Idag skriver vi resultatdiskussion och finlirar på uppsatsen - den är snart klar nu! Grymt. Insåg igår att allt börjar närma sig slutet på min utbildning. När det är sommarledigt om knappa fem veckor så återstår bara en sista praktik på 10 veckor i september och oktober. Otroligt. Jag ryser redan.




















